המאגר הביומטרי

הרבה דיו וירטואלי נשפך בחודשים האחרונים בנושא חוק המאגר הביומטרי. הדבר היחיד שלא מוזכר בדיונים האלה הוא שלמדינה כבר יש מאגר ביומטרי ושהמאגר הזה כבר פרוץ בחלקו. לא סתם פרוץ, אלא מוגש לציבור באופן רשמי. לא צריך אפילו להיות איזה האקר בשביל לקבל נתונים מתוכו.

כאשר דורש עבודה מגיע לראשונה ללשכת התעסוקה, נלקחת ממנו טביעת אצבע, כך שיוכל להתייצב מול המכונה האוטומטית ולא יצטרך לחכות בתור לפקיד.

בפעם הבאה מגיע דורש העבודה ללשכה, מקיש את מספר תעודת הזהות שלו ומייד המכונה מברכת אותו לשלום תוך ציון שמו על המסך. השם מוצג אחרי שהוזן מספר תעודת הזהות ולפני שנסרקה טביעת האצבע.

כלומר – אם אתם רוצים לדעת אם פלוני נרשם בלשכת התעסוקה, כל מה שאתם צריכים לעשות זה להגיע לאחד המסופונים האלה ולהקליד את מספר תעודת הזהות שלו.

אם יש בידכם את מספר תעודת הזהות של מישהו ואתם רוצים לדעת מה שמו, גשו אל אחד המסופונים, הקלידו את המספר, ואם אותו אדם נמצא במאגר תקבלו את שמו, ולא צריך אפילו לזייף טביעת אצבע בשביל זה.

 P1010047P1010049

אחרי שוידאנו שאותו אדם נרשם פעם בשירות התעסוקה כל מה שאנחנו צריכים זה איזה האקר נבון שיודע איך לחלץ משירות התעסוקה את טביעת האצבע של אותו אדם. אפשר גם להשתמש בשירותיו של איזה משת״פ בתוך שירות התעסוקה.

לחלץ את מרשם האוכלוסין ממשרד הפנים, כמו שיודע כל מי שהשתמש ב-EMULE, זו לא בעייה גדולה. אפשר להניח שניתן באופן דומה למצוא את המאגר הביומטרי של שירות התעסוקה.

האמת שעדיין לא גיבשתי דעה אם מאגר ביומטרי הוא טוב או רע. לדעתי הוא בעיקר מיותר. אם אני מבין נכון את טיעוני התומכים בחוק, המאגר יסייע באיתור פושעים. אבל בשביל לסייע באיתור פושעים צריך משטרה.

כבר היום, כשעדיין אין מאגר ביומטרי ארצי, המשטרה לא מגיעה לזירות פשע ולא מנסה לאתר טביעות אצבעות. למשטרה יש מאגר טביעות אצבע של עבריינים מוכרים. אילו המשטרה היתה שולחת חוקר לקחת טביעות אצבע מבתים שנפרצו אפשר היה לאתר לפחות עברייני רכוש חוזרים ואפשר היה לאתר קשרים בין אירועי פריצה שונים, גם אם לא בוצעו על ידי עבריין מוכר.

למשטרה היום אין שום עניין בהצלבת המאגר שברשותם מול טביעות אצבע בזירות פשע, אז איזו תועלת תצמח אם המאגר הזמין למשטרה יהיה גדול יותר?

{lang: 'iw'}

5 Responses to “המאגר הביומטרי”

  1. עירא הגיב:

    טיעוני משרד הפנים הם שהמאגר יבטיח שאין הרכשה כפולה, אבל יש דרכים אחרות ויותר זולות לעשות את זה. המאגר הזה יקר מיותר, מסוכן, ואם הוא ידלוף אז הוא אסון בטחוני גם לאזרחים וגם למדינה.

  2. רחלי הגיב:

    היום ראיתי מודעה של טכנאי מחשבים שמפרסם שהוא מספק את המאגר של משרד הפנים..

  3. ebe2 הגיב:

    האח הגדול תמיד טרד את מנוחתי. ציטוט לא מדויק של הנרי דויד תורו- הטוב במשטרים הוא זה הממעט לשלוט.

Leave a Reply

Subscribe without commenting