אם יש אתיופי במטוס הוא מתבקש להזדהות בפני אנשי הצוות

בחינמון "ישראל היום" מיום חמישי פורסמה המודעה להלן:

דרושים יוצאי אתיופיה

דרושים יוצאי אתיופיה

מעניין איזה תפקיד מצריך כזה רקע. אני מניח שאין מדובר בתיאטרון המנסה לגייס שחקן לתפקיד אותלו.

מעבר לכך, המודעה הזו מדגימה את אזלת ידה של מערכת אכיפת החוק. מפרסם המודעה יודע שהסיכוי שמישהו ממשרד העבודה יחקור את הנושא כל כך קלוש, עד שאין לו בעייה לפרסם מודעה כזו.

מתוך חוק שוויון הזדמנויות בתעסוקה, סעיף 2 (איסור הפלייה):

(א) לא יפלה מעביד בין עובדיו או בין דורשי עבודה מחמת מינם, נטייתם המינית, מעמדם האישי, היותם הורים, גילם, גזעם, דתם, לאומיותם, ארץ מוצאם, השקפתם, מפלגתם או שירותם במילואים, קריאתם לשירות מילואים או שירותם הצפוי בשירות מילואים כהגדרתו בחוק שירות ביטחון [נוסח משולב], התשמ"ו1986-, לרבות מחמת תדירותו או משכו, בכל אחד מאלה:

(1) קבלה לעבודה;
(2) תנאי עבודה;
(3) קידום בעבודה;
(4) הכשרה או השתלמות מקצועית;
(5) פיטורים או פיצויים פיטורים.
(6) הטבות ותשלומים הניתנים לעובד בקשר לפרישה מעבודה.

מה הסיכוי ששר העבודה ישלח פקחים שיחקרו מה קורה אצל המעסיק הזה? מה הסיכוי שיוגש כתב אישום נגד המעסיק הזה? אין סיכוי. והמעסיק יודע את זה.

דוגמאות נוספות לעצלנות של רשויות אכיפת החוק ניתן למצוא לכל אורך ורוחב הרשת. פרסומים והצעות לא חוקיות מתפרסמות בלוחות החינם של הרשת ואיש לא חוקר. בלוח yad2 יש עשרות מודעות למכירת אופנועים "ללא ניירות". או במילים אחרות – גנובים. לפחות חלקם. המשטרה לא מנסה אפילו לבדוק מי מוכר כלי רכב "ללא נירות" ואיך זה שהמוכר מצלם את עצמו נוהג ברכב כזה, בזמן שברור שאי אפשר להעביר טסט ולהוציא ביטוח לרכב ללא ניירות, ובוודאי שאסור לנהוג בו.

"מתאים לקיבוצים"

מתאים לקיבוצים

רשויות האכיפה לא מבצעות את חובתן, אלא אם כן מאכילים אותן בכפית. שוטרים יושבים בתחנה ומחכים שפושעים יסגירו את עצמם, פקחי משרד העבודה לא זזים לשום מקום גם כאשר העבריינים מפרסמים את העבירות שלהם בעיתון יומי, פקחי משרד התחבורה לא יוצאים לנסיעות אקראיות במוניות ובאוטובוסים על מנת לתפוס נהגים עבריינים, פקחי משרד התמ״ת לא יצאו לבתי עסק מיוזמתם לתפוס סוחרים שלא מסמנים מחירי מוצרים. לא ברור לי למה מחזיקים כזה צבא של פקידים-פקחים מכספי משלם המיסים. ממילא הם לא עושים כלום. בטח לא ביוזמתם.

{lang: 'iw'}

4 Responses to “אם יש אתיופי במטוס הוא מתבקש להזדהות בפני אנשי הצוות”

 1. רונן הגיב:

  שמע. יש מדינה אי שם, שקוראים לה קנדה. שם זה אחרת. בטח קשה לך להאמין, אבל יכול להיות אחרת. ואנחנו יכולים לסדר לך להגיע לשם. זו יחסית מדינה מסודרת, לא תראה שם מודעות מפלות, ולא מודעות לאופנועים גנובים. אגב, אחת הסיבות (זו לדעתי מספר 75 ברשימה) לעזיבתי לקנדה, היתה כמות הקסדות שנאלצתי לרכוש, בערך פעם בחודש היו גונבים לי את הקסדה מהאופנוע, תוך ניפוץ המושב וגרימת נזק. פעם בשנה בממוצע היו גונבים גם את כל האופנוע, עם הקסדה.
  אז בקיצור, שמע לי ובוא לקנדה. יהיה לך טוב, אתה תהיה מרוצה. באחריות.

 2. חדוה הגיב:

  דוקא מכירה עבודה שבה נדרשים דוקא יוצאי אתיופיה והיא עבודה חשובה ומיוחדת עם
  עולים מאתיופיה, שמוכנים לדבר רק עם בני העדה שלהם על כל מיני דברים..

  וחוץ מזה יש חוק והוראות לאפליה מתקנת (אני כבר יודעת שאתה לא אוהב את זה)
  ובמסגרתה מציעים עבודות מסויימות דוקא ליוצאי אתיופיה או שמעדיפיםאותם בהן. זו לא נראית לי כל כך עבודה בשירות הציבורי – אבל אולי.

  אני מניחה שאם תוכיח שאתה יודע לדבר אמהרית או טיגרית ברמת שפת אם, ושציבור
  הנשים המסורתיות יוצאות אתיופיה יהיה מוכן לדבר איתך על מה שהבעל עושה להן –
  גם אתה תוכל לקבל את העבודה.

  • שמוליק הגיב:

   אם הם צריכים עובדים סוציאליים, הם יכולים גם להיות בני 30+. "דרושים יוצאי אתיופיה" זה שם קוד ל"דרושים מאבטחים".
   שום גוף נורמאלי שמגייס עובדים לעבודה עם נוער שוליים וכאלה לא היה מפרסם מודעה כזו בירוק צהוב בלי לציין את שמו ומשאיר שני מספרי טלפון סלולארי.

   טלפון אחד פשוט ממשרד העבודה היה פותר את התעלומה.

   • חדוה הגיב:

    העבודה שדיברתי עליה זה לא דוקא עובדים סוציאליים
    אבל במקרה הנוכחי אני מניחה שאתה צודק

Leave a Reply

Subscribe without commenting