באתר הכנסת לא שמעו על הפרדת הרשויות

באתר הכנסת קיימים דפי מידע אודות חברי הכנסת לדורותיהם. מפעל יפה ומאיר עיניים לכל הדעות. אולם משום מה מוקדשים באתר גם דפים לאישים שלא כיהנו כחברי כנסת. למשל שר המשפטים חיים כהן, השר בלי תיק יוסף שפירא ואחרים.

לכל תלמיד תיכון ידוע שבמדינת ישראל יש שלוש רשויות בלתי תלויות: הרשות המחוקקת, הרשות המבצעת והרשות השופטת, אולם לבעלי הבית של אתר הכנסת ההפרדה הזו לא ברורה כל צרכה.

ברוב המקרים שרי הממשלה חובשים גם כובע של חברי כנסת. לפיכך בדף המוקדש לפועלם כחברי כנסת יש איזכור גם לתפקיד אותו מילאו בממשלה. זה גם המצב לגבי כל חבר כנסת שמילא תפקיד ציבורי אחר – העניין מוזכר כחלק מקורות החיים של אותו ח״כ. אבא חושי היה ראש עיריית חיפה, חייקה גרוסמן היתה פרטיזנית ורוחמה אברהם בלילא שירתה בצה״ל כרב טוראית.

אולם בין הדפים המוקדשים לחברי הכנסת מצויים גם דפים עבור אישים שלא כיהנו בכנסת מימיהם, תוך התעלמות מכך שהכנסת והממשלה הן שתי רשויות נפרדות. כשם שלא מוקדשים בין דפי חברי הכנסת גם דפים לשופטים בישראל (הגם שישנם שופטים שכיהנו בכנסת בשלב כלשהו של חייהם) או לרבנים הראשיים לישראל או לאלופי צה״ל (גם מהם יש לא מעט שכיהנו בכנסת), כך אין להקדיש באתר הכנסת דף לשר (או לכל אישיות אחרת) שלא כיהן בכנסת.

פנייה למפעילי אתר הכנסת בנדון הניבה את התגובה להלן:

אנו מודים לך על פנייתך.
מניסיון שצברנו אנו סבורים שמידע זו נחוץ דווקא כדי למנוע בלבול. בנוסף, יש המעוניינים להגיע לנתונים אודות שרים שלא כהנו כחברי כנסת.
לא ברור לי עד רגע זה איזה בלבול מונע המידע הזה. לטעמי הוא דווקא מכביר בלבול אצל אלה שהפרדת הרשויות לא מובנת להם ולכן הם מצפים למצוא מידע אודות שרים באתר הכנסת דווקא. זאת אף זאת: ואם אמנם יש המעוניינים להגיע לנתונים אודות שרים שלא כהנו כחברי כנסת? מה בכך? האם זה תפקיד הכנסת לספק את הנתונים?

ומה אם יהיו המעוניינים להגיע לנתונים אודות מאמני נבחרת ישראל בסטנגה? או לנתונים אודות מגישי "מבט לחדשות" לדורותיהם? האם גם אז על אתר הכנסת לספק נתונים אלה על מנת להשביע את העניין הציבורי?

יתכבדו, לפיכך, מפעילי אתר הכנסת ויעשו סדר בבלבול המושגים אצלם בבית לפני שהם מנסים לתקן את הבלבול אצל אחרים.

חושבים שצריך לשנות את המצב? אתם מוזמנים לספר על כך ליו״ר הכנסת בכתובת yor@knesset.gov.il ואל תשכחו לשתף כאן בתגובת לשכת יו״ר הכנסת.

{lang: 'iw'}

2 Responses to “באתר הכנסת לא שמעו על הפרדת הרשויות”

 1. ebe2 הגיב:

  אנו מודים על הפוסט.

  מניסיון שצברנו אנו סבורים כי את הבועה הזו שנקראת "מפעילי אתרים מטעם…" קשה לחדור.

  הלא ישבה ועדה, דנה בסוגיות האמורות לעיל, החליטה את שהחליטה, הדפיסה את החלטותיה על נייר משובח, כרכה את החוברת בכריכת עור ואף הוסיפה סימנייה עם ציורי יודאיקה, אם מישהו פעם ירצה לקרוא. לאחר מכן שמה את החוברת המהודרת בארון הכי פינתי בגנזך. פינה חשוכה, שם תוכל החוברת להעלות אבק ללא הפרעה.

  בינתיים גם הרימו את הפרויקט ועשו את אשר עשו.

  והנה, אתה, יוצר בלבול!!!!!!! מבקש שיפתחו את הארון הפינתי בגנזך וכו', וינסו להבין על מה ולמה. ומה יהיה על האבק שנצבר?

 2. עודד עמבר הגיב:

  אין מה לכתב להם(חברי הכנסת).
  הם עסוקים בהשקעת מילונים של שקלים, בבניית לשכות מפוארות אסלה אישית לכל ח"כ ועוד.
  אני בספק אם המעמד הירוד של הבית הזה שבצילו בגרתי ישוב להיות ולו קצת ממה שהיה פעם.
  בסיום כתיבת שורות אלה ניגבתי דימעה מעיני.

Leave a Reply

Subscribe without commenting