איגוד האינטרנט הישראלי לא מאמין באינטרנט

בלוגאים עבריים לא נוטים לכתוב סרה באיגוד האינטרנט הישראלי, בבחינת "ידע שור קונהו וחמור אבוס בעליו". אבל מערכת הבלוג נשבעה את שבועת הקנאות למשימתה, וגם הסתכנות בניסור הענף שבלוג זה יושב עליו ובשבירת מטה לחמו של כל הצוות לא תרתיע את המערכת. אחרי הכל, אם מילת הכבוד של מערכת הבלוג תאבד לה, איך תראה את פניה בציבור?

איגוד האינטרנט הישראלי הוא גוף שהוקם ערב התפרצות האינטרנט לחיינו. האיגוד מפעיל שירותי תשתית חיוניים כגון פיקוח על רישום שמות המתחם (domain names) בסיומת il, תחזוק צומת האינטרנט הישראלית, הפעלת שרת DNS לשמות מתחם ישראליים ועוד.

האמת שזה לא ממש משנה לעניינינו, אבל אם מישהו שאל את עצמו פעם איך זה שמחשב שמחובר בישראל גולש לאתר במונגוליה, במידה רבה מאוד זה הם.

מה שכן נוגע לעניינינו הוא העובדה שעד לא מזמן איגוד האינטרנט הישראלי היה המוכר הבלבדי של שמות המתחם המסתיימים ב-co.il וב-org.il. לאחרונה התחום הזה הופרט לקבלני משנה, אבל מי שקנה בזמנו שם מתחם מאיגוד האינטרנט ממשיך להיות מטופל ישירות על ידי איגוד האינטרנט הישראלי ולא על ידי אחד הקבלנים.

ובנקודה זו מתחיל סיפורנו. בשנת 1998 קניתי את שם המתחם של האתר הזה. כאשר מתחולל שינוי כלשהו בפרטים של שם המתחם, צריך לעדכן את איגוד האינטרנט הישראלי, ולאחרונה התעורר אצלי צורך כזה.

ואיך הייתם מצפים שהליך עדכון פרטים יתבצע בארגון שאחת ממטרות הייסוד שלו היא "קידום האינטרנט בחברה הישראלית"? כמובן! בפקס. רק בפקס. באיגוד לא מכירים בקיומו של הטופס המאובטח. מעניין למה. האם הם שם למעלה יודעים משהו על טבעו של המדיום הזה שהם לא מספרים לבנקים? איך זה שכל בנק בעולם מרשה ללקוחותיו לעדכן את הכתובת בטופס מאובטח אבל איגוד האינטרנט הישראלי לא מרשה?

זה הנוהל כאשר רוצים לשנות פרטים ברשומה של שם מתחם:

 1. נכנסים לדף "שינוי פרטים" ומחפשים את שם המתחם שאתם חפצים לשנות את הרשומה שלו.
 2. בוחרים איזה פרטים אתם רוצים לשנות ועוברים הלאה.
 3. מעדכנים את הפרטים, כותבים את כתובת האימייל שלכם ועוברים הלאה. שימו לב שאפשר לרשום גם אימייל של מישהו שלא קשור בכלל לעסק. תרשמו את הכתובת שלכם בהוטמייל ואיגוד האינטרנט הישראלי יסמוך עליכם בעיניים עצומות. נכון שעדיין לא התבצע שינוי, אבל זה פתח להטרדות מהטרדות שונות.
 4. קיבלתם במייל הודעה שאומרת שהאיגוד קיבלו את הודעתכם ויש איזה קישור במייל שצריך ללחוץ עליו בשביל להשלים את התהליך. השלב הזה הוא שלב תמוה לגמרי. מה הם השיגו בזה? עכשיו הם יודעים שאלמוני חסר שם, שיש לו תיבה בהוטמייל ששמה הוא moyshe.ufnik11@hotmail.com רוצה לשנות את פרטי הבעלות על שם המתחם של YNET. אבל מה הם יודעים על הקשר של אותו מוישה אופניק לשם המתחם של YNET ועל הזכות של מוישה אופניק לבקש שינוי בפרטים של YNET? במה השלב הזה תרם להם משהו?
 5. רגע כמימרא והודעת מייל חדשה נוחתת בתיבתו של מוישה אופניק. הפעם יש בה טופס להדפסה.
 6. מוישה אופניק מדפיס, משרבט חתימה כלשהי ומחזיר בפקס (רק בפקס!!!) לאיגוד האינטרנט הישראלי.
 7. תוך שני ימי עבודה (אם מזג האויר מאפשר זאת) הפקס מעובד והשינוי המתבקש מתבצע. הכל ידנית, כמובן.

שני ימי עסקים הם המון זמן. אם צריך לעשות CUTOVER להעברת אתר חי משרת אחד לשרת אחר, שני ימי עסקים הם נצח מעוקב. זאת אף זאת: תהליך CUTOVER צריך להתבצע פעמים רבות דווקא בסופשבוע או בלילה. מי שמעביר אתר עם בסיס נתונים "חי" משרת אירוח אחד לשרת אירוח אחר רוצה לדעת בדיוק באיזה רגע מתבצע השינוי על מנת לסנכרן בין בסיסי הנתונים בצורה אופטימלית. בקיצור, איגוד האינטרנט הישראלי מכניס חוסר ודאות למערכת, מדכא את האפשרות להעביר את האתר לשרת אחר ומפריע למהלכו התקין ולתחרותיות של האינטרנט בישראל.

נדגיש שבשום שלב לא מתבצע אימות פרטים על מנת לקשור בין החתימה על הטופס, האימייל של מוישה אופניק ובעליו החוקיים של שם המתחם. אולי יש להם שם צוות גרפולוגים מומחים שמשווים חתימות על פקס מול איזה נייר עתיק עם החתימה המקורית. אני לא יודע. אבל אני לא כ״כ סומך על היכולות הגרפולוגיות של הפקיד באיגוד האינטרנט הישראלי לעניין זה, מה גם שחתימתו של מוישה אופניק הגיעה בפקס, והיא מגורענת כדבעי וחסרת ערך לצורך השוואתי.

במידה ומישהו רוצה להחריב אתר, כל שהוא צריך לעשות זה להתחזות לבעל האתר, לבקש שטבלאת הDNS תצביע לכתובת IP בקמצ׳טקה, לשלוח את הפקס ביום שלישי, ואחרי יומיים האתר יפול מבלי שבעל האתר יבין מאיפה נחתה עליו הצרה הזו, ועד שיבין כבר לא תהיה נפש חייה באיגוד האינטרנט לדבר איתה במהלך סוף השבוע.

אמנם סביר ששיחת טלפון מבוהלת תחזיר את המצב לקדמותו, אבל למה להיקלע למצב הזה? למה לא להגן על הרשומות בסיסמא ובטופס מאובטח? ומי ישעה לשוועת בעל אתר מוחשך אם התקלה התגלתה ביום חמישי בין השמשות, כאשר עובדי הארגון כבר מצויים בפקק הנושא אותם אל עבר סוף השבוע?

יש חריג אחד לנוהל שפורט למעלה והוא במקרה שמבקשים לשנות כתובת DNS, והמייל הוא לא של מוישה אופניק אלא תואם למייל של בעל האתר כפי שהוא רשום באיגוד. או אז התהליך אבטומטי למחצה ואין צורך בשליחת פקס. עדיין צריך אישור ידני של מישהו באיגוד, אולם התהליך בטוח ונוח יותר (אלא אם מתרחשת תקלה, כפי שנראה להלן). אם רוצים לשנות פרטי התקשרות אישיים נזקקים לתיווך הפקס ואחת היא אם כתובת המייל תואמת לרשומות האיגוד אם לאו.

כמובן, אין לראות בנכתב כאן עידוד להתחזות או לכל פעולה זדונית. מערכת הבלוג רק מצביעה על הפירצה, והפירצה היא זו שקוראת לגנב.

והנה מעשה שהיה. בתאריך 4-5-2007 הגשתי בקשה באתר האיגוד לשינוי כתובת DNS. בתאריך 8 למאי,השינוי עדיין לא עודכן בשרתי הDNS של איגוד האינטרנט הישראלי.

בשעה 09:15 בבוקרו של ה-8 למאי התקשרתי לאיגוד האינטרנט, פניתי כה וכה בנפתולי התפריט הטלפוני (המזעזע) שלהם אבל לא היה איש בכל המקומות הרלבנטיים. בשעה 10:40 דווקא היתה תשובה באחד מענפי התפריט (ולא במקום הצפוי) אחרי שהתרוצצתי רצוא ושוב במערכת ניתוב השיחות. עונה מורן. מחליפים מילות נימוס של בוקר ומתחילים לדבר ביזנס, להלן, עם קיצורים הכרחיים. במודגש מופיעה פרשנות שלי בגוף התמליל, לא דברים שנאמרו בשיחה:

אני: שלחתי ב4 לחודש בקשה לשינוי DNS […] והשינוי עדיין לא התבצע.
מורן: מה שם הדומיין?
אני: shmulik.co.il
מורן: נכון, נכון. זה משום מה נתקע. ["משום מה" – אכן, מלאי הפתעות הם החיים. מעניין שבדומיינים האחרים שלי, אלה שמנוהלים על ידי go-daddy, זה לא נתקע אף פעם, ואילו עם איגוד האינטרנט הישראלי זו כבר הפעם השנייה שמשום מה זה נתקע. עצתי: שימרחו שמן תינוקות יפה-יפה סביב לכל שמות המתחם ועל הכבלים שמחברים בין השרתים שלהם ואולי אז זה יחליק בקלות ולא יתקע. לחילופין הם יכולים ללכת לעשות השתלמות מזורזת אצל go-daddy]
אני: מה אני צריך לעשות בשביל לשחרר את זה?
מורן: זה סודר. [אני לא מבין. לא צריך איזה מומחה מיוחד מחוצלארץ בשביל לשחרר את התקיעה? אז למה הם חיכו שאני אתקשר? אין להם איזו מערכת בקרה שאומרת שיש בקשות תקועות במערכת שמעלות עובש? אני ומורן עוברים לדבר על עניינים אחרים הקשורים בדומיין שלי ואז אני תוהה על קנקן הנהלים של איגוד האינטרנט הישראלי].
אני:
רציתי לשאול מה המדיניות של שינוי הDNS, אם אני מבקש את הבקשה, תוך כמה זמן זה אמור להתבצע?
מורן: בדרך כלל תוך יום יומיים. [איזו תשובה מדהימה! אנחנו מדברים פה על זמינות של אתרים, על סינכרון של בסיסי נתונים. למה לא על המקום? למה שירות אלמנטרי
שנותן כל רשם שמות מתחם בעולם לא יכול להתבצע באיגוד האינטרנט הישראלי? יש ועדה שמאשרת את הבקשה שלי? הותיקים זוכרים בוודאי את העידן שבו היינו הולכים לשאוב מבאר בחצר את האינטרנט עם דלי קטן בנפח 9600, אבל מסתבר שבאיגוד האינטרנט המחלקות השונות מדברות ביניהן בעזרת טכנולוגיה שיוני דאר זריזות הימנה].
אני:
זה מתבצע אוטומטית או שמישהו שם צריך….
מורן: לא, זה עובר פה אישור ידני שלנו.
אני: ואם אני צריך להעביר את האתר שלי להוסטינג אחר בסופשבוע ובלילה? כי אני לא רוצה שזה יפגע ב…
מורן: אנחנו לא כאן בסופשבוע. הבקשות האחרונות שאנחנו יכולים לאשר זה ביום חמישי לפני שלוש.
אני: הבנתי. אז מה בכ״ז עושה מי שרוצה … תראי, יש לי גם דומיין שהוא com […] וכשאני מבקש באתר שלהם לשנות את זה אז זה משתנה על המקום. ונראה לי תמוה
שבאיגוד האינטרנט, בכל זאת, הסנדלר הולך יחף [איזה הולך יחף? ערום, ולא זז לשום מקום!]
מורן:
כן, אבל ככה זה עובד אצלנו כרגע, זה תפעול ידני. האפשרות שלך הכי מאוחר זה שזה ישתנה ביום חמישי בלילה. [באמת נראה לכם שאני אקח סיכון??? ואם זה ייתקע? אפילו אין עם מי לדבר עד יום ראשון בבוקר. ובאיזה אופן חושבים באיגוד האינטרנט הישראלי שהתשובה "ככה זה עובד אצלנו כרגע" עונה על התמיהה שלי למה לכתחילה זה עובד בצורה כזו עקומה? והאם מהעובדה שזה עובד ככה "כרגע", ניתן להבין שזה ישתנה בעתיד הנראה לעין?]

חוץ משיחרור התקיעה לא קיבלתי בשורה מעודדת. אני מקווה שעכשיו, לפחות, אחרי שיחרור התקיעה, איגוד האינטרנט הישראלי מרגיש יותר טוב ושלא לוחץ לשרת ה-DNS בבטן. אם הם לא מקבלים את עצתי בנושא שמן התינוקות, אולי כדאי לכל הפחות שיקבעו נהל יומי לטפוח לבסיס הנתונים שלהם על הגב, אולי הוא ירביץ איזה גרעפץ בריא וישחרר בקשות ש"משום מה" נתקעו לו.

{lang: 'iw'}

6 Responses to “איגוד האינטרנט הישראלי לא מאמין באינטרנט”

 1. המערכת הגיב:

  הסבלנות משתלמת.
  בפעם הראשונה שאתה מגיב אמנם צריך לחכות לאישור, אבל ברגע שיש לך אישור פעם אחת אז אתה בפנים. עדיין לא גיליתי איך עושים שגם בפעם הראשונה לא יצטרכו אישור, אבל מיטב המוחות עובדים על זה.

 2. דוד המלך הגיב:

  תגיד אח שלו ,
  כמה זמן עד שמאשרים אצלך טוקבק?

 3. דוד המלך הגיב:

  אני מחכה

 4. מוטי הגיב:

  כל מה שנאמר כאן אמת לאמיתה פשוט זוועה האיגוד הזה גוף בריונים חסרי תועלת

 5. גל הגיב:

  מציע לכל מי שרושם דומיין לעשות את זה רק במקומות שמאפשרים שינוי DNS באופן עצמאי דרך האינטרנט.
  לפני כמה ימים הייתי צריך לשנות DNS לדומיין שרשום דרך נטוויז'ן. גם שם האפשרות היחידה היא כמובן בפקס או באימייל והשינוי מבוצע ידנית תוך יומיים. שלחתי מייל עם הפרטים שלי (שכל אחד יכול להשיג בחיפוש פשוט בגוגל) ואחרי יום קיבלתי הודעה שלא ניתן לבצע את השינוי כי הדומיין לא רשום בנטוויז'ן… רק אחרי 4 שיחות טלפון ביצעו את הפעולה המסובכת (ללא שום זיהוי שלי כבעל הדומיין!)
  בתשובה לשאלתי למה לא ניתן לשנות עצמאית את הDNS קיבלתי תשובה ראשונית "ככה זה אצלנו ואצל כל הרשמים" כשהתעקשתי שלא כך הדבר נענתי ש"זה יותר טוב שאנחנו שולטים בזה כי ככה הלקוחות לא יסתבכו עם זה".

Leave a Reply

Subscribe without commenting